Що таке ретиноїди простими словами? Це похідні вітаміну А - ретинолу, а ретинол у свою чергу, у нас в організмі виходить з каротиноїдів, наприклад, з жовтого пігменту моркви та інших рослин - β-каротину (хоча в різних продуктах буває і ретинол, просто він нестабільний).
У нормі цей вітамін і його похідні звичайно потрібні для багатьох біохімічних процесів, і отримувати денну норму(!) цього вітаміну потрібно абсолютно всім. Такі потреби обумовлені тим, що цей вітамін є важливим учасником метаболізму клітин - імунітету, епітелію і т.д. І працює він саме через свої похідні, одна з яких це ретиноєва кислота.
Вчені фармкомпаній помітили цю ретиноєву кислоту, почали тестувати і зрозуміли, що у неї є потенційні терапевтичні властивості на різні болячки (в основному шкірні). Її почали модифікувати, щоб посилити або поліпшити ці властивості і так у нас з'явилися різні препарати - наприклад, відомі третиноїн та ізотретиноїн (роаккутан, акнекутан, або "крутий засіб від прищів" ). Використовують їх насамперед від акне (ізотретиноїн), а також і від розацеа (адапален, ізотретиноїн), і від псоріазу (ацитретин), і навіть від зморшок у вашій косметиці (ретинолові ефіри, ретиналь, третиноїн). Навіть відомий янкі-біохакер Браян Джонсон маже себе третиноїном від зморшок
Загалом — це ви знаєте швидше за все. Але чи знаєте ви чому ретиноєва кислота та синтетичні ретиноїди на її базі мають такі ефекти? Тут починається те, чого вам не скаже офіційна медицина і фармакологія.
Справа в тому, що ретиноєва кислота є класичним морфогеном, простими словами це та молекула, що запускає зростання тканин. Завдяки їй у ембріонів формується тіло (точніше, деякі його частини). Звідси і попередження в інструкції про шкоду системних ретиноїдів для вагітних плоду жінок (тератогенність). Вважається (чи про це мовчать), що для дорослих, невагітних людей такої шкоди немає, а от і неправда
У дорослих корисний ефект цих препаратів відбувається рівно через той самий механізм, тільки нюанс у тому, що у дорослого організму включені різні захисні антиморфогенні механізми (анті онкогенні і не лише). Тобто грубо кажучи кожен раз, коли ви мажете ретиноїди на шкіру ваші клітини отримують надлишок сигналу, що потрібно ділитися, але ділитися нескінченно може тільки злоякісна пухлина. Та й для цього потрібні ресурси у вигляді енергії та нутрієнтів. Бачачи цю вакханалію самі клітини вирішують "вбитись" (апоптоз) через ті самі захисні механізми (відлущування шкіри яскравий приклад цього процесу), та й можливий нюанс з імунітетом, що допоможе їм у цьому... Клітини гинуть, а на їх місце приходять нові.
І ось, ви дивитеся на себе в дзеркало і бачите ефект "колаген стимулюючий ефект", шкіра "оновилася" і це від частини правда. Однак у який спосіб? Через загибель клітин після надлишкового поділу.
Зовні це не так страшно, адже зовнішні клітини шкіри і так гинуть і заміщаються новими, просто ви прискорюєте ці процеси (і по суті старіння ваше, де мажете), а ось системно це величезна шкода.
Кожен хто п'є системні ретиноїди змушує організм думати, що в нього почалася онкологія в різних місцях і потрібно запускати апоптоз, наприклад при апоптозі в сальних залозах отримуємо зменшення їх кількості та сального секрету на шкірі.
Звідси ефект на акне. Звідси і лущення шкіри, губ, проблеми з хрящами та депресії при курсі системних ретиноїдів. У когось ці процеси проходять майже непомітно (питання генів та ресурсу організму), а у когось надлишковий апоптоз просто зістарить і зашкодить організм, як за якоїсь хіміотерапії!
Хтось зараз скаже “які ваші докази” А вони на поверхні, є купа досліджень, які можна знайти гугля і запитуючи чати “ізотретиноїн і апоптоз”. Тільки ось фармкомпанії в такому ключі їх не покажуть, а пов'язати ці дослідження з наслідками на організм мало хто хоче, або мало хто здатний
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27671426